Cold Pres’in Önemi

Vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan almamız gereken maddeler esansiyel (elzem) olarak adlandırılırlar. Tohumlarda bulunan yağların Cold Press yöntemi ile alınması sonucu elde edilen ürünlerde herhangi bir ısıl işlem ve kimyasal madde uygulaması olmadığı için esansiyel yağ asitleri olan Omega 3 ve Omega 9 doğal olarak yağa geçmektedir.

Cold Pres Bitkisel Yağlar ile Gelen Sağlık

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir öğesi olan beslenme, bilinçli bir şekilde planlandığında vücudumuzun gereksinimlerini karşılamanın yanında direncimizi de artırarak hastalıklara karşı koruma sağlar, daha ağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmemize destek olur. Gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar, gıdaların doğal olarak tüketilmesinin sağlık açısından çok önemli olduğunu göstermektedir.

Omega 3, Omega 9 Yağ Asitleri

Omega yağ asitleri bedenin tüm sistemlerinin normal ve sağlıklı olarak fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereklidir. Özellikle sağlıklı cilt, sağlıklı kalp ve dolaşım sistemi, beyin sağlığı, güçlü ağışıklık ve iyi antioksidan savunma için esansiyel yağ asitlerinin yeterli ve dengeli şekilde alınması gerekir. Omega 3 ve 9 yağ asitleri doymamış yağ asitlerinin en önemlileridir ve çok sayıda metabolik faaliyetin sağlıklı devam etmesi için gereklidirler.

Kalp ve Damar Sağlığı

Cold Press yöntemi ile elde edilmiş yağlar bileşimlerinde yüksek oranda bulunan tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri, vitaminler ve antioksidan bileşikler ile kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olurlar. Esansiyel yağ asitleri de damarlarda tıkanmalara yol açabilecek maddelerin birikimini engellemeye yardımcıdırlar. Günümüzde tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinin kalp ve damar sağlığı için en önemli besin maddeleri oldukları yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır.

Güçlü Antioksidan Koruma

Cold Press yöntemi ile elde edilen yağların yapısında yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri bulunur. Cold Press yönteminde herhangi bir kimyasal veya ısıl işlem uygulanmadığı için bu yöntemle elde edilen yağların içeriğindeki E vitamini ve diğer antioksidan maddeler özelliklerini kaybetmezler. Bu sayede özellikle LDL olarak bilinen kötü kolesterolün oksidasyonunu önlemeye ve kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olurlar.

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Cold Press yöntemi ile elde edilen yağların bileşimindeki etkin maddeler, bağışıklık hücrelerinin çoğalması ve doğru bir şekilde işlevlerini yürütebilmesine yardımcı olur. Yanlış beslenme, stres, alkol ve sigara kullanımı gibi faktörler ile vücutta oluşan serbest radikaller de Cold Press yöntemi ile elde edilen yağlarda bulunan fenolik bileşikler, E vitamini ve diğer antioksidan bileşikler ile elimine edilir. Ayrıca Cold Press yöntemi ile elde edilen yağların bileşimlerindeki Omega 3 yağ asitleri, bağışıklık sisteminin çalışma mekanizmasını desteklemeye yardımcıdır.

Daha Enerjik Yaşam

Yağlar bedenimizin temel enerji kaynaklarından biridir. Cold Press yöntemi ile elde edilen yağlar yapılarındaki tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri sayesinde, bedenimizin günlük enerji ihtiyacını en ideal şekilde karşılar, yorgunluk ve halsizliğe karşı destek olurlar. Ayrıca antioksidan yapısındaki etken maddeler ile vücutta biriken serbest radikalleri uzaklaştırarak, vücudun daha sağlıklı şekilde işleyişini sağlamaya yardımcı olurlar.

Cilt Sağlığı

Cold Press yöntemi ile elde edilen yağlarda bulunan ve ürün elde edilmesi esnasında yapıları korunan vitamin ve antioksidan bileşikler, bu yağların harici kullanımında cildin güçlendirilmesine, kırışıklığa yol açan serbest radikal hasarlarının önlenmesine yardımcı olurlar. Dahili kullanımda da cilt hücrelerini besleyerek cildin daha canlı ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına destek olurlar.

Saç Sağlığı

Herhangi bir ısıl ve kimyasal işlem uygulanmadan oldukça hassas parametrelerle, Cold Press yöntemi ile elde edilen yağlar haricen kullanımda yıpranmış saçların onarılmasına, canlı ve parlak bir görünüme sahip olmasına ve nemlenmesine destek olurlar. Saç derisini onararak saçların dökülmesini ve kepeklenmesini önlemeye, saç köklerini besleyerek de saçların daha güçlü ve daha hızlı uzamalarına yardımcı olurlar.